O nás

ČIB vznikl v roce 2007 s hlavním posláním: rozvíjet v ČR biosyntetickou psychoterapii (biosyntézu) - mezinárodně akreditovanou psychoterapeutickou metodu. ČIB je jedním z pouhých dvou pracovišť v ČR s akreditací Evropské asociace pro psychoterapii, a to od roku 2014.

Patří tak mezi Evropské certifikované psychoterapeutické vzdělávací instituty (EAPTI - European Accredited Psychotherapy Training Institute) s právem udělovat Evropský certifikát psychoterapeuta (ECP).

Hlavní činností ČIBu je organizace psychoterapeutického výcviku v biosyntetické psychoterapii dle evropských standardů EAP a aplikace biosyntézy do vzdělávání odborníků i široké veřejnosti.

ČIB se dále věnuje:

  • vzdělávání a supervizi terapeutů, práci s výcvikovými terapeuty,

  • organizování vzdělávacích cyklů a workshopů pro odbornou i laickou veřejnost

  • shromažďování literatury a dalších studijních materiálů, překladům textů a publikací týkajících se biosyntetické psychoterapie (biosyntézy) a příbuzných metod a jejich vydávání,

  • šíření povědomí o biosyntetické psychoterapii na odborných konferencích a seminářích, jeho členové pravidelně přednáší o metodě na významných oborových akcích,

  • podpoře mezinárodní spolupráce na poli biosyntetické psychoterapie.

Sociální klinika

V roce 2014 založil Český institut biosyntézy v reakci na nedostupnost psychoterapeutické péče v České republice neziskový projekt - Sociální kliniku. Jejím posláním je zpřístupnění psychoterapie lidem, kteří ji potřebují, ale nemohou si ji z finančních důvodů dovolit. Klientům poskytuje krátkodobou terapii v rozsahu až 12 sezení, tj. 6 - 9 měsíců péče.

Terapeuté Sociální kliniky jsou profesionální dobrovolní terapeuté s ukončeným výcvikem, dále výcvikem v krizové intervenci či s praxí na krizovém pracovišti. Většina terapeutů SK jsou absolventi biosyntetického výcviku.

více o SK

Tým ČIBU


Barbora Janečková

ředitelka
barbora.janeckova@biosynteza.cz
+420 777 206 525

Veronika Rešková

provozní manažerka
veronika.reskova@biosynteza.cz
+420 777 774 004

Marie Pavlíková

koordinátorka
marie.pavlikova@biosynteza.cz
+420 774 449 240

Simona Mikolášková

asistentka
info@biosynteza.cz
+420 733 715 260

Veronika Gorylová

PR specialistka
veronika.gorylova@biosynteza.cz

Správní rada


Yvonna Lucká

předsedkyně správní rady
yvonna.lucka@biosynteza.cz

Veronika Sailerová

členka správní rady
veronika.sailerova@biosynteza.cz

Martin Hofman

člen správní rady
martin.hofman@biosynteza.cz

Tomáš Janeček

člen správní rady
tomas.janecek@biosynteza.cz

Alena Večeřová - Procházková

členka správní rady
alena.vecerova@biosynteza.cz

Odborná rada


Yvonna Lucká

předsedkyně odborné rady
yvonna.lucka@biosynteza.cz

Veronika Sailerová

členka odborné rady
veronika.sailerova@biosynteza.cz

Martin Hofman

člen odborné rady
martin.hofman@biosynteza.cz

Ondřej Matějka

člen odborné rady
ondrej.matejka@biosynteza.cz

Alena Večeřová - Procházková

členka odborné rady
alena.vecerova@biosynteza.cz

Spolupracovníci


Markéta Charvátová

Spolupracovnice pro koordinaci certifikací ECP
marketa.charvatova@biosynteza.cz

Etická komise

Etická komise je volena správní radou na 3 roky. Členové mohou poté kandidovat znovu. Na stránkách Institutu je uveden kontakt na vedoucího/předsedu komise a její složení, kam lze psát stížnosti, podněty a dotazy.

více o komisi


Co se u nás děje

Vyjádření Českého institutu biosyntézy k aktuální situaci

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci a souvisejícím vládním opatřením jsme nuceni upravit naši činnost. Ačkoliv je naším cílem výuka a setkávání s vámi, uvědomujeme si závažnost situace a potřebu dočasně omezit osobní kontakt. Stále se můžete hlásit na workshopy a vzdělávací cykly z naší nabídky.
» více informací

Zveme vás na setkání s autorkou Tati Neves

Rádi bychom vás pozvali na setkání s Tatianou Neves, portugalskou terapeutkou, lektorkou ČIBu a autorkou právě vycházející knihy Život v zrcadle psychoterapie, kterou na český knižní trh uvádí Český institut biosyntézy ve spolupráci s nakladatelstvím Triton.
Setkání s Tati Neves se koná 30. září od 18.00 na adrese Na Míčánce 32. Na místě bude možné seznámit se a autorkou a pořídit si knihu za zvýhodněnou cenu. Prosím, dejte nám vědět, že dorazíte, na info@biosynteza.cz.
» více informací

Zářijová Moje psychologie s biosyntézou

V zářijovém čísle časopisu Moje psychologie vyšel rozhovor s Ivou Ouhrabkovou, terapeutkou z Českého institutu biosyntézy. Seznamte se s inspirativní dámou a jejím příběhem.
» více informací

ČIB a SK pod jednou střechou - Střípky z Opening Party

Poslední prázdninový den se v novém sídle Českého institutu biosyntézy a Sociální kliniky konala slavnostní Opening Party. Stovce hostů a podporovatelů ČIBu a SK jsme představili nejen nové prostory Na Míčánce 32, ale zejména poslání a činnosti obou organizací.
» více informací

Vítáme Veroniku, novou provozní manažerku ČIBu a Sociální kliniky

Tým ČIBu a Sociální kliniky se rozrůstá o novou členku. Vítáme u nás Veroniku Reškovou, která bude zastávat pozici provozní manažerky. Jejím úkolem bude vedení kanceláře obou organizací , fundraising a péče o individuální dárce. Prostředí vzdělávací organizace je Veronice blízké – šest let působila v Duhovce na základní škole v pozici office manažera. Částečně pracovala také v HR oblasti, což ji přivedlo k profesi kouče. Vystudovala Metropolitní univerzitu v Praze, obor veřejná správa a evropská studia. Část svých studií absolvovala na univerzitě ve švédském Linköpingu.
» více informací

Novinky i osvědčené stálice - otevíráme podzimní workshopy

Učitelé, zdravotníci, lidé pracující v pomáhajících profesích, ale také všichni ti, kteří mají zájem o sebepoznání a oslovila je biosyntetická psychoterapie, mají nyní možnost hlásit se do podzimních workshopů a vzdělávacích cyklů ČIBu. Připravili jsme pro vás pestrou paletu kurzů, mezi kterými najdete zcela nové formáty i osvědčené klasiky. Jedno mají společné – v každém najdete to nejlepší z biosyntézy. Už máte vybráno?
» více informací

Emoce, to je jako benzín. To je to, na čem jedeme

Barbora Janečková, ředitelka ČIBu a zakladatelka Sociální kliniky, byla hostem Lucie Výborné v jejím pořadu Host na Čro Radiožurnálu. Společně se bavily o významu a potřebnosti psychoterapie, ale také o tom, co se děje, když rezignujeme na své emoce a nedáváme je do kontextu s naším tělem, o vypořádání se se strachem nebo práci v Sociální klinice.
» Celý rozhovor si poslechněte zde.

Jak si zachovat odolnost duše i těla?

Barbora Janečková, ředitelka ČIBu a zakladatelka Sociální kliniky, byla hostem online diskuze v rámci HomeofficeTV.cz spolu Red Button. Spolu s dalšími dvěma hosty psychology diskutovali o aktuálním tématu: jak zůstat odolný, a to nejen včasech krize.
» více informací

Největší strach je z neznáma, říká biosyntetická terapeutka

V posledních dnech a týdnech se celý svět vyrovnává se situací, která nemá obdoby. Tempo, s jakým došlo k omezení volného pohybu osob, zavírání škol, úřadů a podniků, je nesmírné a ne každý s ním dokáže držet krok. Jak na nastalou situaci reaguje naše psychika a co nám může pomoct získat opět pevnou půdu pod nohama? Pro Deník N vysvětlovala Daniela Vodáčková, biosyntetická terapeutka.
» více informací

Vyjádření k aktuální epidemiologické situaci

Milí přátelé,
z důvodů nastalé situace musíme s lítosti zrušit/přeložit některé plánované workshopy:
Biosyntéza pro práci s dětmi - první termín překládáme na 30. 5. (původně druhé setkání).
Somatické objektové vztahy - workshop zrušen, nový termín bude oznámen.
» více informací

Pohovory do VIII. běhu výcviku v biosyntéze zahájeny

Se startem měsíce března jsme zahájili vstupní pohovory do již VIII. běhu výcviku v biosyntetické psychoterapii (biosyntéze). Neváhejte tedy, a zvažujete-li absolvovat psychoterapeutický výcvik s certifikací Evropské asociace pro psychoterapii, se špičkovými českými i zahraničními lektory a možností získat Evropský certifikát psychoterapeuta, hlaste se nyní, kapacita je omezena. Přihlášky můžete posílat do konce června 2020.
» více informací

ČIB přešel na elektronické certifikáty

Všem účastníkům workshopů a seminářů z řad odborné i laické veřejnosti oznamujeme, že od 1. března vám budeme certifikáty o absolvování workshopů zasílat pouze elektronickou formou. Určitě uvítáte, že tento způsob je rychlejší, zásilka se nikam nezatoulá a navíc tím ušetříme naše lesy. Pro ty, kdo by přece jen potřebovali mít vše na papíře, nechť nám dají vědět. Děkujeme.

Psychoterapeutický výcvik v biosyntéze získal certifikaci ČAP

Výcvikový program v biosyntéze, který už téměř desetiletí organizuje v České republice ČIB, získal nově certifikaci od České asociace pro psychoterapii (ČAP). Organizace, která v České republice zastřešuje kvalifikovaný výkon psychoterapie, vydala certifikát s platností na dalších sedm let. Psychoterapeutický výcvik v biosyntéze ČIBu tak opět potvrzuje, že patří k těm nejkvalitnějším u nás - již v roce 2010 byl Českou psychiatrickou společností, Českou asociací klinických psychologů a zástupci IPVZ akreditován pro oblast zdravotnictví v ČR.
» více informací

Archiv aktualit


Ředitelka ČIBu Janečková reprezentovala ČR na evropském setkání EAP ve Vídni

Koncem února proběhlo ve Vídni pětidenní setkání Evropské asociace psychoterapeutů. Českou republiku zde reprezentovala také Bára Janečková, ředitelka ČIBu. S kolegy z ostatních evropských zemí se zaměřili na možnosti spolupráce ve výzkumu a otázky etiky v psychoterapii. Koordinovali také vzájemné kroky, které povedou k ustanovení psychoterapie jako samostatné profese.

2017: Rok oslav Českého institutu biosyntézy

Český institut biosyntézy (ČIB) letos oslaví desetileté výročí od svého vzniku. Za deset let se podařila řada věcí a chtěli bychom je oslavit.

Oslavy jsme zahájili v pátek 9. června v 18 hodin společnou biosyntetickou plavbou na lodi Tajemství.

Plavba k 10 letům výročí ČIBu

V pátek 9. června jsme radostně a důstojně oslavili 10 let od založení Českého institutu biosyntézy. Všem přítomným ještě jednou děkujeme za krásné setkání.

Během plavby nás přes video pozdravili David a Silvie Boadella, poslechli jsme si živý koncert uskupení našich přátel Ukulele Orchestra of Eternal Sunshine, proběhlo slavnostní předání diplomů absolventkám a absolventům výcviku v biosyntéze a na závěr jsme se pohupovali do rytmů kapely The Landscapes.

Velkou část fotografií z akce najdete na naší facebookové stránce. Kompletní fotoalbum si pak můžete stáhnout na: http://bit.ly/oslava_CIB

5. letní piknik příznivců a přátel ČIBu a Sociální kliniky

Čeká na Vás příjemné posezení na dekách v polostínu stromů, ochutnávání všeho možného dobrého piknikového, frisbee, zpěv a příležitost k potkání a propojování.

4. mezinárodní setkání biosyntetických terapeutů

V roce 2016 se bude v Lisabonu konat 4. mezinárodní setkání biosyntetických terapeutů, na kterém svoji účast přislíbili Silvia Boadella, Gil Arad, Gabriele Hoppe, Liane Zink a Maria del Mar a další. Více informací k registraci najdete v letáku a na stránkách http://biosynthesismeeting.org.

Mezinárodní workshopy se zahraničními lektory přinesly řadu ojedinělých témat a vzbudily tak očekávaný zájem

Tematické mezinárodní setkání složené z palety workshopů, přednášek, prezentací z biosyntetické komunity a příbuzných přístupů na téma "Rodinná a párová terapie v kontextu biosyntézy a dalších terapeutických přístupů" se zúčastnilo 47 lidí a někteří z nich přijeli také z Izraele, Portugalska, Velké Británie a Švýcarska.

Z Portugalska přijela Marie del Mar Cegarra Cervantes, senior trenérka v biosyntéze, s více jak dvacetiletou klinickou zkušeností. Na čtvrtečním workshopu se tato energická žena věnovala mimo jiné i nástrahám, které párům komplikují hledání rovnováhy mezi bytím spolu a bytím zvlášť.

Večerní party nabídla příležitost pro neformální setkání a roztančila postupně všechny přítomné.

Páteční workshop přiblížil zajímavý koncept "sociální dělohy" českých psychologů a psychoterapeutů, Vladislava Chvály a Ludmily Trapkové.

Lucie Lucká v rámci soustředěného sobotního dopoledne osobním a erudovaným způsobem představila, jak o páru a jeho vztahu přemýšlí psychoanalyticky orientovaní terapeuti, jaké mají prostředky a jak pracují s konfliktem, odcizením, fantaziemi, očekáváními a emocemi.

Devi Rada Regeth během odpoledních paralelních workshpů nabídla příležitost vyzkoušet si řadu cvičení a prozkoumat léčivý potenciál rituálů pro nárůst kapacity k lásce, empatii a vášně.

Stejně přínosný byl i příspěvek Depi Mavropoulou, která ve své praxi propojuje psychoterapii, bodyterapii, divadlo a poradenství.

Perlou sobotního večera byl koncert Barvy lásky, který speciálně pro účastníky workshopu připravil soubor Quadrifolium (Čtyřlístek): soprán Lenka Hradilková, alt Daniela Vodáčková, tenor Jakub Závada, bas Vladimír Kosík.

Izraelská certifikovaná terapeutka pro sňatky a rodiny a supervizorka Iris Schocken, M.S.W. několikadenní setkání zakončila poutavou přednáškou, jak v párové terapii pracovat se sexualitou.

Nedělí jsme uzavřeli Mezinárodní workshopy 2015, kterým předcházelo několik měsíců příprav a plánování, zhodnotili jsme jejich přínos a odezvu u publika. Všem lektorům a přípravnému týmu děkujeme a doufáme, že se stejně vydaří i příští ročník.

Více aktualit Méně aktualit Archiv aktualit Aktuality