Největší strach je z neznáma, říká biosyntetická terapeutka

V posledních dnech a týdnech se celý svět vyrovnává se situací, která nemá obdoby. Tempo, s jakým došlo k omezení volného pohybu osob, zavírání škol, úřadů a podniků, je nesmírné a ne každý s ním dokáže držet krok. Jak na nastalou situaci reaguje naše psychika a co nám může pomoct získat opět pevnou půdu pod nohama? Pro Deník N vysvětlovala Daniela Vodáčková, biosyntetická terapeutka.

Rozhovor vyšel v Deníku N dne 11.3.2020.

O strachu z koronaviru mluvte, i já se trochu bojím. Opít se není vhodné, říká psycholožka

Mimořádná situace ohledně koronaviru vyvolává mezi lidmi strach a paniku. Psycholožka a specialistka na krizové intervence Daniela Vodáčková v rozhovoru pro Deník N radí, jak se svými obavami zacházet, aby si člověk uchoval zdravou a pozitivní mysl.

Lidé často zmiňují, že mají z koronaviru strach. Čeho se bojíme?

Největší strach je z neznáma. Je to mimořádná situace, která v naší zemi ani v Evropě a zbytku světa nemá obdoby. Nedokážeme teď určit, kde se nákaza zastaví, a nedokážeme dohlédnout na konec. Nikdo neví, jak to dopadne, protože nic takového tu ještě nebylo. Mimořádné události se vyznačují neopakovatelností. Nemáme dopředu způsob, jakým se s nimi vyrovnat, protože jsme obvykle v takových situacích poprvé.

Celý rozhovor zde.